Kategorie
Aktualności Informacje

Bezpłatne szkolenie komputerowe ECDL

Informuję, że Stowarzyszenie „CRAS” z Rzeszowa realizuje projektu pn. „Kwalifikacje cyfrowe szansą na lepszą przyszłość w społeczeństwie informacyjnym”, w ramach którego można wziąć udział w SZKOLENIU KOMPUTEROWYM (Word, Excel, Internet, poczta elektroniczna) ZAKOŃCZONYM EGZAMINEM z certyfikatem ECDL.

Stowarzyszenie „CRAS” – Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej z Rzeszowa to organizacja pozarządowa, niedziałająca dla zysku, wspierająca rozwój społeczny i ekonomiczny województwa podkarpackiego. Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na wdrażaniu projektów, w tym współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny.

UDZIAŁ W SZKOLENIU JEST BEZPŁATNY. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WP na lata 2014-2020.

Projekt skierowany jest do osób w wieku powyżej 25 lat, które:
– uczą się, pracują lub zamieszkują na obszarze woj. podkarpackiego,

– z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji cyfrowych,

– nie prowadzą działalności gospodarczej,

– nie uczestniczyły w takim samym wsparciu w innym projekcie finansowanym z EFS.

Preferencje dla:
– osób w wieku powyżej 50 lat,
– osób z wykształceniem co najwyżej średnim,
– osób nieaktywnych zawodowo,
– osób z niepełnosprawnością,
– kobiet,
– rodziców posiadających Kartę Dużej Rodziny,
– osób zamieszkujących miasta średnie lub miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze tj. Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Łańcut, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.
W przypadki zebrania grupy 10 osób chętnych szkolenia mogą być na miejscu np. w Lubaczowie dlatego osoby zainteresowane proszę o wypełnienie tego formularza.

Szczegóły związane z naborem zamieszczone są pod adresem: http://cras.org.pl/kwalifikacje-cyfrowe-szansa-na-lepsza-przyszlosc-w-spoleczenstwie-informacyjnym/

Więcej informacji na temat projektów udzieli:
Biuro Projektów:
35-045 Rzeszów
ul. Plac Śreniawitów 9/1
tel./faks: 17 740 22 25/ 691182539
www.cras.org.pl

Kategorie
Informacje

2 X 2020 r. prelekcja „Co limituje nam wysokość zbiorów miodu w pasiece” prof. Zbigniew Kołtowski

W dniu 2 X 2020 r. o godzinie 13:00 w sali audiowizualnej Banku Spółdzielczego w Lubaczowie dobędzie się prelekcja „Co limituje nam wysokość zbiorów miodu w pasiece”. Wykład ten poprowadzi Pan prof. Zbigniew Kołtowski Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, Kierownik Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

Prelekcja jest elementem EKOFestiwalu „Razem dla Ziemi i Ludzi” który rozpocznie się na rynku miejskim w Lubaczowie o godzinie 9:00. Szczegóły odnośnie EkoFestiwalu znajdziecie Państwo pod adresem: https://powiatlubaczowski.pl/ekofestiwal-razem-dla-ziemi-i-ludzi/#more-23072

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką prelekcji oraz EkoFestiwalem do udziału.

Kategorie
Informacje

Zbiórka zapotrzebowań na sprzęt w Młodowie 5 X 2020 r. o 17:00

Zapotrzebowania na sprzęt proszę złożyć w dniu 5 X 2020 r. w Domu Kultury w Młodowie o godzinie 17:00.

Kategorie
Informacje

Zbliża się termin rozliczenia dotacji na sprzęt pszczelarski – uniknij błędów w dokumentacji

W związku z powtarzającymi się błędami w dokumentacji przesyłanej do Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego przypominam że do rozliczenia powinny zostać dołączone:

  • 2x kserokopie faktur zakupu sprzętu „za zgodność z oryginałem” i podpisanie z imienia i nazwiska,
  • 2x wydruki potwierdzenia przelewu za sprzęt wykonane drogą elektroniczną zawierające adnotację, że zostały sporządzone na podstawie ustawy Prawo bankowe i nie wymagają podpisów
    lub 2x kserokopie potwierdzenia przelewu, które nie zostały wykonane elektronicznie „za zgodność z oryginałem” i podpisanie z imienia i nazwiska,
  • Poświadczenie za zgodność z oryginałem z imienia i nazwiska dokumentów potwierdzających umieszczanie na rynku produktów pszczelich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, np: w ramach sprzedaży bezpośredniej lub rolniczego handlu detalicznego.
  • W przypadku gdy zapłata za sprzęt wykonana jest z konta innej osoby proszę dołączyć oświadczenie o użyczeniu konta na rzecz Pszczelarza biorącego dofinansowanie, jeśli na potwierdzeniu przelewu nie widnieje on jako właściciel konta.

W miarę możliwości proszę także o dołączenie numeru konta, na który będzie miała być zwrócona refundacja.

Kategorie
Informacje

Dostawa matek pszczelich i odkładów – czerwiec 2020 r.

Zarząd Powiatowego Związku Pszczelarskiego informuje, że dostawa zamówionych matek pszczelich (od producentów Czrmin i Flis) będzie prawdopodobnie w dniu 16 czerwca 2020 r.

Informujemy ponadto, że zamówione odkłady zostano dostarczone po 16 czerwca 2020 r.

Zainteresowanych pszczelarzy prosimy o kontakt z Prezesem Romanem Krawczykiem pod nr tel. 604-757-719.

Kategorie
Informacje

Zebranie 29-02-2020 r.

Prezes Powiatowego Związku Pszczelarzy i Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej „EKO-BARĆ” zawiadamia, że w dniu 29.02.2020 o godz. 9:00 w Domu Kultury w Młodowie odbędzie się zebranie, w którym będzie możliwość:

  • opłacenia składki członkowskiej, ulowej i OC,
  • zamówienia i opłacenia leków, matek, odkładów i pakietów.
  • uczestniczenia w spotkaniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Lubaczowie (informacja o sprzedaży bezpośredniej i rolniczym handel detaliczny oraz jakości produktów pszczelich).

Proszę wszystkich członków o niezawodne przybycie na zebranie.

Roman Krawczyk

Poniżej komunikaty i informacje związane z tematyką zebrania:

Komunikat w sprawie składek członkowskich na 2020 r.

Kategorie
Informacje

Szkolenie „Gospodarka pasieczna na Podkarpaciu” w dniach 22-23 lutego 2020 r. organizuje PODR Boguchwała

W dniach 22-23 lutego 2020 r., odbędzie się kolejne szkolenie dla pszczelarzy oraz osób planujących założyć własną pasiekę. Miejsce szkolenia Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Plan konferencji zamieszczamy Poniżej.

Informuję, że są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na konferencję – osoby zainteresowane proszone są o kontakt w tej sprawie z Prezesem Romanem Krawczykiem.

Kategorie
Informacje

Informacja o konieczności posiadania nr WNI

Każdy pszczelarz, który chce skorzystać z dofinansowania na 2020 rok na sprzęt, gospodarkę wędrowną i badanie miodu MUSI posiadać numer WNI tj. Rolniczy Handel Detaliczny (RHD) lub w ramach sprzedaży bezpośredniej. Uzyskać wpis można u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Proszę o kserokopii decyzji o nadaniu tego numeru do biura WZP.

Kategorie
Aktualności

Pszczelarski opłatek Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie 2020

W poniedziałek (13.01.2020) w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie na spotkaniu opłatkowym zebrali się członkowie Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie wraz z zaproszonymi gośćmi, aby wspólnie podsumować miniony rok oraz przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu członków związku wraz z jego zarządem, a także zaproszeni goście. Znalazł się wśród nich poseł Mieczysław Kasprzak, Katarzyna Segiet – przedstawicielka poseł Teresy Pamuły, ks. Andrzej Stopyra – dziekan lubaczowski, ks. Jerzy Sopel – kapelan lubaczowskich pszczelarzy, Paweł Głaz – wicestarosta lubaczowski, samorządowcy z gmin powiatu lubaczowskiego, nadleśniczowie z Lubaczowa, Oleszyc i Narola oraz przedstawiciele m.in. lubaczowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Po krótkiej charakterystyce działalności związku w ubiegłym roku, uczczeniu minutą ciszy pszczelarzy, którzy zmarli w 2019 roku i modlitwie, którą poprowadził ks. dziekan A. Stopyra, obecni na spotkaniu przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło życzeń od kapelana pszczelarzy ks. Jerzego Sopla i pozostałych gości. Spotkanie umilała Kapela Pszczelarska pod kierownictwem Wiesława Kiełbasy.

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie liczy 170 członków, którzy łącznie posiadają około 7 tys. rodzin pszczelich. Jest to największa organizacja pszczelarska na Podkarpaciu. Jak informuje Roman Krawczyk – prezes związku, w  2019 roku lubaczowscy pszczelarze wyprodukowali 150 ton miodu. Udało się też wpisać na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejny, trzeci już gatunek miodu, tym razem rzepakowy. Na wpis na listę oczekują następne trzy (spadziowy liściasty, nawłociowy i gryczany).

W 2019 roku związek zdobył I miejsce na Podkarpaciu jako najaktywniejsza organizacja pszczelarska i w nagrodę od marszałka województwa otrzymał sprzęt pszczelarski. Był też organizatorem m.in. wycieczki na Litwę (podczas której podpisał umowę o współpracy z wileńskim związkiem pszczelarzy) i przede wszystkim  14 Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej. Od 2020 roku impreza – jako że powiat lubaczowski „pszczołami stoi” – ma zmienić nazwę na Podkarpackie Święto Pszczoły i Produktu Tradycyjnego i ma odbywać się w 1. niedzielę lipca ( a nie jak dotąd na przełomie maja i czerwca),  bo jest to okres, w którym pszczelarze dysponują już wieloma gatunkami świeżo zebranego miodu.

Tekst opracowała: Iwona Buczko

Kategorie
Organizacyjne

Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie na Podkarpaciu

W dniu 12 października 2019 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyło się XV Podkarpackie Święto Miodu, na które zostali zaproszeni członkowie Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie.
Organizatorami święta pszczelarzy (dożynek pszczelarskich) był Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.
W trakcie imprezy podsumowano i ogłoszono wyniki konkursów „Najlepsza Pasieka Podkarpacka 2019” oraz „Producenci miodów pitnych i nalewek miodowych.”
Wręczone zostały odznaczenia związkowe, po raz pierwszy Brązowa Odznaka za „Zasługi dla Podkarpackiego Pszczelarstwa”, którą otrzymał Prezes Powiatowego Związku i Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej – Roman Krawczyk.
Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie zajął I miejsce w kategorii organizacji pszczelarskich powyżej 50 członków w konkursie „Najbardziej Aktywne Koło Pszczelarskie”. Nasza organizacja zgodnie z regulaminem mogła startować w konkursie i dwa razy jesteśmy najlepsi na podkarpaciu.
Nagroda: miodarka elektryczna o wartości ponad 5 000 zł.
W trakcie uroczystości odbył się wykład prof. dr hab. Mariusza Gagosia na temat: „Ekologiczne rozwiązania wzmacniające odporność rodziny pszczelej na choroby.”
Po degustacji miodów i nalewek miodowych wróciliśmy do Lubaczowa.