Kategorie
Informacje

Zebranie 29-02-2020 r.

Prezes Powiatowego Związku Pszczelarzy i Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej „EKO-BARĆ” zawiadamia, że w dniu 29.02.2020 o godz. 9:00 w Domu Kultury w Młodowie odbędzie się zebranie, w którym będzie możliwość:

  • opłacenia składki członkowskiej, ulowej i OC,
  • zamówienia i opłacenia leków, matek, odkładów i pakietów.
  • uczestniczenia w spotkaniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Lubaczowie (informacja o sprzedaży bezpośredniej i rolniczym handel detaliczny oraz jakości produktów pszczelich).

Proszę wszystkich członków o niezawodne przybycie na zebranie.

Roman Krawczyk

Poniżej komunikaty i informacje związane z tematyką zebrania:

Komunikat w sprawie składek członkowskich na 2020 r.

Kategorie
Informacje

Szkolenie „Gospodarka pasieczna na Podkarpaciu” w dniach 22-23 lutego 2020 r. organizuje PODR Boguchwała

W dniach 22-23 lutego 2020 r., odbędzie się kolejne szkolenie dla pszczelarzy oraz osób planujących założyć własną pasiekę. Miejsce szkolenia Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Plan konferencji zamieszczamy Poniżej.

Informuję, że są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na konferencję – osoby zainteresowane proszone są o kontakt w tej sprawie z Prezesem Romanem Krawczykiem.

Kategorie
Informacje

Informacja o konieczności posiadania nr WNI

Każdy pszczelarz, który chce skorzystać z dofinansowania na 2020 rok na sprzęt, gospodarkę wędrowną i badanie miodu MUSI posiadać numer WNI tj. Rolniczy Handel Detaliczny (RHD) lub w ramach sprzedaży bezpośredniej. Uzyskać wpis można u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Proszę o kserokopii decyzji o nadaniu tego numeru do biura WZP.

Kategorie
Aktualności

Pszczelarski opłatek Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie 2020

W poniedziałek (13.01.2020) w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie na spotkaniu opłatkowym zebrali się członkowie Powiatowego Związku Pszczelarzy w Lubaczowie wraz z zaproszonymi gośćmi, aby wspólnie podsumować miniony rok oraz przełamać się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu członków związku wraz z jego zarządem, a także zaproszeni goście. Znalazł się wśród nich poseł Mieczysław Kasprzak, Katarzyna Segiet – przedstawicielka poseł Teresy Pamuły, ks. Andrzej Stopyra – dziekan lubaczowski, ks. Jerzy Sopel – kapelan lubaczowskich pszczelarzy, Paweł Głaz – wicestarosta lubaczowski, samorządowcy z gmin powiatu lubaczowskiego, nadleśniczowie z Lubaczowa, Oleszyc i Narola oraz przedstawiciele m.in. lubaczowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Po krótkiej charakterystyce działalności związku w ubiegłym roku, uczczeniu minutą ciszy pszczelarzy, którzy zmarli w 2019 roku i modlitwie, którą poprowadził ks. dziekan A. Stopyra, obecni na spotkaniu przełamali się opłatkiem. Nie zabrakło życzeń od kapelana pszczelarzy ks. Jerzego Sopla i pozostałych gości. Spotkanie umilała Kapela Pszczelarska pod kierownictwem Wiesława Kiełbasy.

Powiatowy Związek Pszczelarzy w Lubaczowie liczy 170 członków, którzy łącznie posiadają około 7 tys. rodzin pszczelich. Jest to największa organizacja pszczelarska na Podkarpaciu. Jak informuje Roman Krawczyk – prezes związku, w  2019 roku lubaczowscy pszczelarze wyprodukowali 150 ton miodu. Udało się też wpisać na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kolejny, trzeci już gatunek miodu, tym razem rzepakowy. Na wpis na listę oczekują następne trzy (spadziowy liściasty, nawłociowy i gryczany).

W 2019 roku związek zdobył I miejsce na Podkarpaciu jako najaktywniejsza organizacja pszczelarska i w nagrodę od marszałka województwa otrzymał sprzęt pszczelarski. Był też organizatorem m.in. wycieczki na Litwę (podczas której podpisał umowę o współpracy z wileńskim związkiem pszczelarzy) i przede wszystkim  14 Wojewódzkiej Majówki Pszczelarskiej. Od 2020 roku impreza – jako że powiat lubaczowski „pszczołami stoi” – ma zmienić nazwę na Podkarpackie Święto Pszczoły i Produktu Tradycyjnego i ma odbywać się w 1. niedzielę lipca ( a nie jak dotąd na przełomie maja i czerwca),  bo jest to okres, w którym pszczelarze dysponują już wieloma gatunkami świeżo zebranego miodu.

Tekst opracowała: Iwona Buczko