Szanowni Koledzy mam taką propozycję i zastanawiam się czy byliby chętni do skorzystania z niej.
Wyobraźcie sobie taką sytuację ze zamiast banku, kasy pożyczkowej czy innych lichwiarzy sciągających z was odsetki jest instytucja innego typu w której możecie wziąć pożyczkę.
Instytucja taka działa na zasadach solidarnej pomocy członków i finansuje jedynie swojej koszty działalności z opłat osób korzystających z usług.
Jak to działa (podstawowe zasady).
- Pożyczkę może dostać członek kasy.
- Członek zobowiązany jest do uiszczania wpisowego (jednorazowo), składki członkowskiej (np. 2 zł/m-c – wysokość do ustalenia) oraz minimalnego miesięcznego wkładu obowiązkowego (np. 30 zł/m-c – wysokość do ustalenia).
- Po zgromadzeniu minimalnego wkładu (np. 500 zł – wysokość do ustalenia) członek może zaciągnąć pożyczkę w kasie.
- Suma max. pożyczki uzależniona jest od wysokości zgromadzonego wkładu (np. można wziąć max. 5 krotność).
- Członek, który zaciągnie pożyczkę zobowiązany jest do jej spłaty w ratach miesięcznych oraz uiszczenia prowizji (np. 2% od sumy). Przez czas spłaty uiszcza dodatkowo opłatę za obsługę (np. 3 zł/m-c) i obowiązkowy wkład miesięczny uzależniony jest od wysokości zaciągniętej pożyczki.
- Obowiązkowy wkład miesięczny w okresie spłaty pożyczki określa się jako 1/250 sumy pożyczki ale nie mniej niż kwota minimalnego wkładu miesięcznego (30 zł – patrz punkt 2).
- Prowizja, składka członkowska i opłata za obsługę idzie na koszty funkcjonowania kasy.
- Suma wkładów obowiązkowych zgromadzona przez członka kasy stanowi jego własność.
- Po zakończeniu spłaty (lub odpowiedniego okresu) członek kasy ma możliwość wybrania zgromadzonych wkładów obowiązkowych ponad kwotę minimalnego wkładu zgromadzonego (patrz punkt 3) lub szybszej spłaty pożyczki tymi wkładami.
Kalkulator ilustrujący zasady działania kasy
W razie zainteresowania proszę o kontakt na SMS 600445761 albo maila